Skip to content

Welke AI-modelaanbieders Britse bedrijven gebruiken

De Union Jack wappert tegen een bewolkte lucht, als kader voor een onderzoek naar welke AI-modelaanbieders Britse bedrijven in alle sectoren gebruiken.

We telden 1.377 openbare vermeldingen van Britse bedrijven die AI-modellen gebruiken. OpenAI heeft er 48,7% van, Anthropic 23,4% en open source 17,1%.

Samenvatting  ·  We verzamelden 1.377 vermeldingen in openbaar bewijs van Britse bedrijven, in alle sectoren, die AI-modellen gebruiken. OpenAI is goed voor 48,7% daarvan, twee keer zoveel als Anthropic met 23,4%. Open-sourcemodellen staan derde met 17,1%, vóór Google met 10,9%. Een bedrijf dat meerdere aanbieders gebruikt, telt één keer per aanbieder mee. Het zijn dus aandelen in vermeldingen, niet in bedrijven.

Marktonderzoek · november 2026 · 1.377 bedrijfsvermeldingen.

De belangrijkste cijfers

  • Concentratie. OpenAI en Anthropic zijn samen goed voor 72,0% van de vermeldingen (992). Met Google erbij is dat 82,9% (1.142); met open source in plaats van Google 89,1% (1.227).
  • Bevestiging is vlak over de genoemde aanbieders. 69,9% van de OpenAI-vermeldingen, 68,5% van de Anthropic-vermeldingen en 65,7% van de Google-vermeldingen is bevestigd gebruik. De verschillen vallen binnen de steekproefruis.
  • Het voorbehoud is groot. 31,0% van de vermeldingen van de genoemde aanbieders (354 van 1.142, geprojecteerd) is geen bevestigd gebruik. Het gaat om voorwaardelijke of verouderde uitspraken, aanbiedingen, pilots of plannen.
  • Open source tilt het gemengde percentage op. In totaal is 74,3% van de vermeldingen bevestigd gebruik (1.023 van 1.377). Alle 235 open-sourcevermeldingen zijn bevestigd, wat het percentage optilt van 69,0% bij de drie genoemde aanbieders.
OpenAI Anthropic Open-sourcemodellen Google 48,7% 23,4% 17,1% 10,9% Aandeel in 1.377 bedrijfsvermeldingen
OpenAI heeft bijna de helft van alle vermeldingen, twee keer zoveel als Anthropic. Open-sourcemodellen (groen) staan derde, vóór Google.

Data en methode

We verzamelden openbaar bewijs van AI-modelgebruik door Britse bedrijven in alle sectoren: casestudy’s, leveranciersinformatie, privacyverklaringen en verwerkerslijsten, en uitspraken van bedrijven zelf. Elke vermelding koppelt één bedrijf aan één modelaanbieder. Twee datasets doen elk iets anders:

Dataset Inhoud Gebruikt voor
Totalen per aanbieder 4 regels: OpenAI 670, Anthropic 322, open-sourcemodellen 235, Google 150. Totaal 1.377. Alle aandelen, de ranglijst en de concentratie
Codeerblad (15 aanbieders) 734 vermeldingen gecodeerd als Bevestigd, Alleen voorbehoud of Alleen overig; 509 Bevestigd Bevestigingsgraad van de genoemde en de kleinere aanbieders

Elke vermelding krijgt een van drie codes:

  • Bevestigd: openbaar gemaakt gebruik of een expliciete toewijzing van een AI-leverancier, met een bevestigde link naar een Brits bedrijf. De eigen uitspraak van het bedrijf of de leverancier telt als bewijs; het is geen onafhankelijke controle van wat er draait.
  • Alleen voorbehoud: voorwaardelijk, illustratief, verouderd of niet aan een identiteit te koppelen bewijs.
  • Alleen overig: aangeboden integraties, pilots, plannen, gebruik in het verleden, onderzoek of verworpen toeschrijving.

Twee leesregels. Vermeldingen overlappen: een bedrijf dat OpenAI en Anthropic gebruikt, staat bij allebei. Aandelen zijn dus geen aantallen bedrijven en geen marktaandelen. En de steekproef bestaat uit bedrijven met openbaar bewijs, niet uit een representatieve doorsnede van het Britse bedrijfsleven, dus een landelijk adoptiecijfer volgt er niet uit.

Een projectie. De totalen per aanbieder hebben geen verdeling over Bevestigd, Voorbehoud en Overig. Voor OpenAI, Anthropic en Google passen we de percentages uit het codeerblad toe op de totalen en noemen we de uitkomst afgeleid. De schaalfactor is niet gelijk: het totaal van OpenAI is 2,08 keer het gecodeerde aantal, dat van Google 1,52 keer en dat van Anthropic 1,39 keer. De afgeleide aantallen zijn een aanname, geen meting.

Open source. “Open-sourcemodellen” omvat bedrijven die open-weightmodellen gebruiken, direct of via routers. Het is één regel van 235 vermeldingen, allemaal Bevestigd en ontdubbeld tegen de genoemde aanbieders. Een router telt als bewijs voor de modellen die hij serveert.

Ranglijst van aanbieders

OpenAI is met afstand de meest genoemde aanbieder, met 670 bedrijfsvermeldingen, 2,1 keer zoveel als Anthropic. Toch heeft OpenAI er 37 minder dan de andere drie samen (707).

Modelaanbieder Vermeldingen Aandeel Bevestigingsgraad Bevestigd (afgeleid) Alleen voorbehoud (afgeleid) Alleen overig (afgeleid)
OpenAI 670 48,7% 69,9% 468 108 94
Anthropic 322 23,4% 68,5% 221 51 50
Open-sourcemodellen 235 17,1% 100,0% 235 0 0
Google 150 10,9% 65,7% 99 24 27
Totaal 1.377 100,0% 74,3% 1.023 183 171

De bevestigingsgraad van de genoemde aanbieders komt uit het codeerblad. Hun drie telkolommen zijn projecties, zo afgerond dat elke rij optelt tot het totaal. De aandelen zijn hard; de afgeleide aantallen zijn geen ruwe tellingen.

Hoeveel van het bewijs is bevestigd gebruik

Van alle 1.377 vermeldingen is 1.023 bevestigd gebruik (74,3%). Nog eens 183 zijn bewijs met voorbehoud (13,3%), en 171 zijn aanbiedingen, pilots, plannen of gebruik in het verleden (12,4%).

De genoemde aanbieders hebben 354 uitzonderingen op 1.142 vermeldingen, of 31,0%. Op het ruwe codeerblad hebben dezelfde drie 204 uitzonderingen op 653 vermeldingen (31,2%), dus de projectie vertekent dit cijfer niet. Open source voegt geen uitzonderingen toe, wat het gemengde percentage optilt van 69,0% voor de genoemde aanbieders (788 van 1.142) naar 74,3%.

Concentratie

De vermeldingen concentreren zich op één dominante aanbieder en één sterke tweede, met open source als duidelijke derde.

Aanbieders Vermeldingen Aandeel
Alleen OpenAI 670 48,7%
OpenAI + Anthropic 992 72,0%
OpenAI + Anthropic + Google 1.142 82,9%
OpenAI + Anthropic + open source 1.227 89,1%
Alle vier 1.377 100,0%

Anthropic ligt 87 vermeldingen vóór op open source, of 6,3 procentpunt. Google is de kleinste van de drie genoemde aanbieders, en heeft in de gecodeerde steekproef het hoogste aandeel Alleen overig (18,2%, tegen 16,2% Alleen voorbehoud). Rond Google gaat meer van het bewijs over aanbiedingen, pilots of plannen in plaats van gebruik dan bij elke andere genoemde aanbieder.

Bevestigingsgraad per aanbieder

De bevestigingsgraad is het aandeel van de bedrijfsvermeldingen van een aanbieder dat bevestigd gebruik is. De drie genoemde aanbieders overlappen bijna volledig. De 76,7% van Mistral lijkt hoger, maar op 30 vermeldingen loopt het interval van 59% tot 88%. Alleen Amazon, met 25 van 25, ligt duidelijk boven de grote drie. Open source (235 van 235) staat er niet in, omdat het buiten het codeerblad valt.

OpenAI, Anthropic, Google samen: 68,8% Vermeldingen OpenAI 322 69,9% Anthropic 232 68,5% Google 99 65,7% Mistral 30 76,7% Amazon 25 100,0% IBM 6 xAI 5 Meta 4 Alibaba / Qwen 3 Cohere 2 Stability AI 2 DeepSeek 1 Midjourney 1 Stable Diffusion 1 Voyage AI 1 0% 25% 50% 75% 100% Aandeel vermeldingen dat bevestigd gebruik is · 95%-Wilson-interval
Codeerblad, 15 aanbieders, 734 bedrijfsvermeldingen. De drie genoemde aanbieders overlappen op 65,7–69,9%. Kleinere aanbieders hebben te weinig vermeldingen om te rangschikken, behalve Amazon, waarvan het interval boven het gezamenlijke percentage van 68,8% ligt.

Kleinere aanbieders

Twaalf aanbieders staan in het codeerblad maar niet in de totalen: Mistral, Amazon, IBM, xAI, Meta, Alibaba / Qwen, Cohere, Stability AI, DeepSeek, Midjourney, Stable Diffusion en Voyage AI. Samen hebben ze 81 bedrijfsvermeldingen, waarvan 60 bevestigd gebruik (74,1%). Dat is 5,9% van de 1.377.

Ze buiten de kopcijfers houden is een codeerkeuze. Met hen erbij wordt het totaal 1.458 en daalt elk aandeel relatief met ongeveer 5,6%: OpenAI naar 46,0%, Anthropic naar 22,1%, open source naar 16,1% en Google naar 10,3%.

Uitkomsten per sector

Software, IT en AI-diensten zijn goed voor 40% van de vermeldingen (392 van 969) en 37% van het bevestigde gebruik. Open source heeft in elke sectorgroep een bijna constante 28–33% van het bevestigde gebruik, terwijl de bevestigingsgraad loopt van 63,5% in marketing, media en creatief tot 93,7% in het onderwijs.

Deze uitsplitsing heeft een andere basis dan de kopcijfers. Ze omvat 969 vermeldingen: de 734 gecodeerde plus de 235 open-sourcevermeldingen, elk toegewezen aan de sector van het bedrijf. Op deze basis is open source 24,3% van de vermeldingen, tegen 17,1% van de 1.377. De 31 sectoren met vermeldingen zijn gegroepeerd in negen sectorgroepen.

Sectorgroep Vermeldingen Bevestigd Bevestigingsgraad
Software, IT en AI-diensten 392 278 70,9%
Financiële dienstverlening 138 109 79,0%
Zakelijke en professionele dienstverlening 95 81 85,3%
Onderwijs 79 74 93,7%
Marketing, media en creatief 74 47 63,5%
Industrie, energie en transport 57 47 82,5%
Retail, food en horeca 56 43 76,8%
Juridische diensten 47 40 85,1%
Zorg en life sciences 31 25 80,6%
Totaal 969 744 76,8%
Software, IT en AI-diensten n = 278 32% Financiële dienstverlening n = 109 33% Zakelijke dienstverlening n = 81 31% Onderwijs n = 74 32% Marketing, media, creatief n = 47 32% Industrie, energie, transport n = 47 32% Retail, food, horeca n = 43 30% Juridische diensten n = 40 30% Zorg en life sciences n = 25 28% Aandeel open source in bevestigde vermeldingen per sectorgroep
Open source is in elke sectorgroep ongeveer 30% van het bevestigde gebruik. In deze data hangt het gebruik van open modellen niet af van de sector.

Zo verdeelt het bevestigde gebruik zich per groep over de aanbieders:

Sectorgroep Open source OpenAI Anthropic Google Overig
Software, IT en AI-diensten 32% 32% 18% 9% 9%
Financiële dienstverlening 33% 25% 18% 16% 8%
Zakelijke en professionele dienstverlening 31% 30% 28% 4% 7%
Onderwijs 32% 32% 18% 9% 8%
Marketing, media en creatief 32% 28% 28% 9% 4%
Industrie, energie en transport 32% 36% 13% 9% 11%
Retail, food en horeca 30% 23% 37% 5% 5%
Juridische diensten 30% 35% 25% 5% 5%
Zorg en life sciences 28% 28% 28% 8% 8%
  • Open source is vlak over de sectoren. Het aandeel in bevestigd gebruik blijft in alle negen groepen tussen 28% en 33%.
  • OpenAI leidt de genoemde aanbieders in de meeste sectoren, maar niet overal. Anthropic leidt in retail, food en horeca (16 bevestigde vermeldingen tegen 10 voor OpenAI) en staat gelijk met OpenAI in marketing, media en creatief en in de zorg.
  • Google is het sterkst in de financiële dienstverlening. Daar heeft het 15,6% van het bevestigde gebruik, zijn hoogste aandeel, tegen maar 3,7% in de zakelijke dienstverlening.
  • Marketing, media en creatief heeft het zwakste bewijs. 27 van de 74 vermeldingen zijn voorbehoud, aanbiedingen, pilots of plannen in plaats van bevestigd gebruik.
  • De kleinere groepen geven alleen een richting. Zorg (31 vermeldingen) en juridische diensten (47) zijn te klein voor harde vergelijkingen tussen aanbieders.

Conclusies

  • Twee aanbieders domineren de vermeldingen van Britse bedrijven. OpenAI en Anthropic zijn samen goed voor 72,0%, en OpenAI alleen voor bijna de helft.
  • Open source is een bevestigde derde. Het heeft 17,1% van de vermeldingen, en elk daarvan is bevestigd gebruik.
  • Bevestiging onderscheidt de genoemde aanbieders niet. Ze zitten op 65,7–69,9%, binnen elkaars betrouwbaarheidsintervallen. Wat ze onderscheidt, is hoeveel bedrijven ze noemen.
  • Ongeveer 31% van de vermeldingen is geen bevestigd gebruik. Bijna een derde van de vermeldingen van de genoemde aanbieders zijn voorwaardelijke uitspraken, aanbiedingen, pilots of plannen. Dat hoort in de kop, niet in een voetnoot.
  • Maar één kleinere aanbieder verslaat de grote drie duidelijk. Van de aanbieders met genoeg vermeldingen om iets te zeggen, doet alleen Amazon (25 van 25) dat.

Beperkingen

  • Vermeldingen, geen bedrijven. Een bedrijf met meerdere aanbieders telt één keer per aanbieder mee. Aandelen beschrijven vermeldingen, nooit aantallen bedrijven, adoptie of uitgaven.
  • Alleen openbaar bewijs. Bedrijven die niets openbaar maken, ontbreken, dus een adoptiecijfer voor het hele Verenigd Koninkrijk volgt er niet uit.
  • Eigen opgave. De eigen uitspraak van een bedrijf of leverancier telt als Bevestigd; het is geen controle van wat er werkelijk draait.
  • Afgeleide aantallen. De aantallen Bevestigd, Voorbehoud en Overig voor OpenAI, Anthropic en Google zijn projecties uit het codeerblad, geen ruwe tellingen.
  • Kleine groepen. Aanbieders en sectorgroepen met weinig vermeldingen geven alleen een richting.

Samengesteld in november 2026. De aandelen gaan over 1.377 vermeldingen van Britse bedrijven die AI-modellen gebruiken; de sectoruitsplitsing over 969 vermeldingen.

Veelgestelde vragen

Welke AI-modelaanbieder noemen Britse bedrijven het vaakst?

OpenAI, met 670 van de 1.377 bedrijfsvermeldingen (48,7%). Dat is 2,1 keer zoveel als de 322 van Anthropic (23,4%). Open-sourcemodellen volgen met 235 (17,1%) en Google met 150 (10,9%).

Zijn dit marktaandelen?

Nee. Een bedrijf dat meerdere aanbieders gebruikt, telt één keer per aanbieder mee. Het zijn dus aandelen in vermeldingen, niet in bedrijven of uitgaven. De steekproef bestaat uit bedrijven met openbaar bewijs, niet uit een representatieve doorsnede van het Britse bedrijfsleven.

Hoe betrouwbaar is het bewijs?

74,3% van alle vermeldingen is bevestigd gebruik: openbaar gemaakt gebruik of een expliciete leverancierstoewijzing met een bevestigde link naar een Brits bedrijf. Voor OpenAI, Anthropic en Google is dat 69,0%; de rest zijn voorwaardelijke uitspraken, aanbiedingen, pilots of plannen.

Hoeveel gebruiken Britse bedrijven open-sourcemodellen?

Open-weightmodellen, direct of via routers gebruikt, zijn goed voor 17,1% van de vermeldingen, en alle 235 zijn bevestigd gebruik. In negen sectorgroepen hebben ze steeds 28–33% van het bevestigde gebruik.

Terug naar alle artikelen